מה זה דומיין ולמה את חייבת שיהיה לך אחד כזה?

דומיין הוא למעשה "שמו הפרטי" של אתר האינטרנט שלך. כלומר, כל שם שמגיע אחרי ה- WWW הוא למעשה שם האתר. למה הוא נחוץ? הוא נחוץ כדי לבדל את האתר שלך מאתר אחר, כדי שאנשים ידעו איך "לקרוא" לו במרחב האינטרנטי, כדי שלא יהיו שמות זהים שעלול ליצור בלבול בין עסקים קיימים.

אבל אין לי אתר, אני עדיין צריכה? אני יודעת, לא לכל אחת יש אתר. גם לי עדין אין. אבל יש לי דומיין. יש לי שם שקניתי. את השם הזה קניתי בסך הכל ב-49 ש"ח בלבד למשך שנה, ומידי שנה צריך לחדש את הקניה, מדוע? כי ברגע שהרישיון שלך מתפוגג - מישהו אחר יכול לרכוש אותו, ולהפוך אותו לדומיין שלו, כך שלא תוכלי לעשות בו עוד שימוש.

אז למה בכל זאת צריך, אם אין אתר? עבור כתובת המייל שלך. לאחרונה ג'ימייל עדכנו את המדיניות שלהם, כך שמהעתיד הקרוב והלאה (ויש שמועות שקורה כבר עכשיו) ג'ימייל תסנן מיילים מתוכנות דיוור שנשלחו ממייל פרטי של אדם. כלומר, במילים אחרות אומרת גוגל - מבחינתי מייל שנשלח בתפוצה רחבה מכתובת פרטית (ולא דומיין עסקי) - מסווג אוטומטי כספאם והוא אפילו עתיד לא להשלח בכלל.

אז מה הפסדנו פה? תשלום למערכת דיוור שלא בהכרח תעבוד, אפשרות שכתובת המייל הפרטית שלנו תהפוך לספאם, והכי חשוב - נאבד את התקשורת עם הלקוחות שלנו! ואתן ממש לא רוצות שזה יקרה...

איך בוחרים שם לדומיין? בדרך כלל זה יהיה שם העסק, או השם שלך או כל מילה אחרת שהיא חלק מהסלוגן שלך, או קיצור דרך שברור שהוא העסק שלך. בבקשה הימנעו משמות ארוכים שתצטרכו לאיית בטלפון, הימנעו מכתובות מסורבלות, השתדלו לעשות את זה כמה שיותר פשוט ונקי. פחות שימוש במילים באנגלית שיש צורך לדעת איך מאייתים, פחות שימוש באותיות שלא נשמעות כמו שהן (CH/H וכן הלאה...) כתובת שתהיה פשוטה, ברורה, קליטה וכמה שיותר קצרה.

מאיפה רוכשים דומיין? אז יש המון אתרים שמאפשרים זאת, אם תרשמו "רכישת דומיין" בגוגל יעלו המון תוצאות, יש גם אפשרות לרכוש מWIX למי שיש אתר שם, ואפילו מ- Google Apps. רכישת דומיין בלבד לדעתי עדיף לרכוש באתר www.box.co.il אתר ידידותי מאד ועם תמיכה נפלאה! עובדת איתו המון זמן ומרוצה מאד מהם. יתכן וישנם אתרים יותר זולים או יותר יקרים - תעשו בדיקה ותחליטו עם מי "אתן הולכות".

מה הקשר למייל? או! כאן מגיע החלק המעניין. מי שהיתה בסדנאות השיווק שלי, יודעת כמה אני נגד מייל פרטי בעסק, כמה זה לא נכון שהמייל העסקי שלך יהיה nushi1978 או baby12345 או אפילו mazal100 מייל עסקי צריך להיות מכבד, הדומיין שלו לא יכול להיות Gmail או Hotmail או Walla, הוא צריך להיות הסיומת שלכן הדומיין שלכן! הבית שלכן, השם שלכן. אם העסק שלי הוא Business Women Marketing אז על מנת לקצר את כל השם הארוך הזה - קניתי דומיין בשם BWM, כך שהמייל שלי הוא למעשה info@bwm.co.il

ואם הדומיין שלי תפוס? יהיו מקרים שבהם השם שאותו תרצו לא יהיה פנוי בסיומת של co.il או אפילו com אך תמשיכו לחפש, לעשות הצלבות, לחשוב מחוץ לקופסא, אל תתקעו על שם או על סיומת, אל תפחדו לעשות שימוש בסיומת של comm, אם כי פחות מומלץ.

אז מה זה השם הנוסף לפני הדומיין? מקודם רשמתי לכן שהמייל העסקי שלי הוא info@bwm.co.il מה זה ה- Info הזה אתן בטח שואלות? נקרא לו שם חיבה. לאן אני רוצה שהמייל יגיע בתוך העסק שלי. יכול מאד להיות שאני חברת השמה ואני רוצה שקורות חיים ישלחו ל - jobs@bwm.co.il אבל כל ענין משרדי אחר ישלח ל- office@bwm.co.il ואילו שאלות כלליות ישלחו ל info@bwm.co.il. אני יכולה להחליט לפתוח כמה תיבות מייל שאני רוצה (יש לזה מחיר כמובן), ולכל אחת מהם לקרוא בשם אחר. מעבר לעובדה שזה הופך את העסק שלכן ליותר אלגנטי, לעיתים גם לא יהיה ברור וידוע שמאחורי החברה הזו עומדת אישה אחת (מדהימה) בלבד.

אבל איך בכלל משייכים כתובת מייל לדומיין? יש לכן המון אופציות בשוק, אחת מהן לרכוש חבילה שנתית מ- box זה מה שאני עושה בד"כ ללקוחות שלי, החבילה מקנה דומיין + 10 תיבות מייל בעלות של 200+ ש"ח לשנה. אופציה שניה שאני יותר מעדיפה - היא להקים תיבות מייל דרך Google Apps, עלות כל תיבת דוא"ל היא בערך 3-4$ לחודש ואפשר לבטל אותה תמיד. מה שמגניב הוא שהממשק הוא למעשה של Gmail המוכר והידוע - למי שקשה לה להתנתק מזה. אבל כמובן שיש עוד כל כך הרבה אופציות בשוק (דרך WIX ואתרים נוספים) כך שכל שנותר לכן הוא פשוט לבחון את השוק ולהחליט מה טוב לכן.

אני מעדיפה להשתמש בכתובת הפרטית שלי ושוב, מי שהיתה בסדנאות שלי - יודעת שאני בעד הפרדה די מוחלטת, בין הפרטי לעסקי. ההוצאה היא לא גדולה במיוחד, בהתחשב בכל הוצאות העסק מסביב, אבל היא מאפשרת לך להראות שונה. זה טיפה כמו ללכת לפגישת עסקים עם אודם ובלי אודם, ואני בכוונה נותנת את הדוגמא הזו כי אני לא מתאפרת, וכשאני שמה אודם אני מרגישה שאני סוחבת איתי משהו נוסף, שאני קצת יותר מיוחדת. תרשו לעצמכן להיות מיוחדות, עסקיות, אתן בעלות עסק! תרשו לעצמכן להתפרע, לכו על דומיין שמדבר אליכן, שמדבר את העסק שלכן, שיצליח לעורר אצלכן תחושה של חברת ענק. לא תאמינו כמה זה עובד! :)

לא הבנתי כלום! זה בסדר, יתכן וגם אחרי ההסבר הארוך הזה את עדין לא מבינה מה זה דומיין ואת החשיבות שלו. בהחלט ממליצה להצמד לבעל מקצוע שקצת מבין, שיוכל להקל עליך את הנושא הזה. אפשר כמובן להפגש איתי 1:1 ולבנות את זה ביחד. אני אשמח להכיר אותך.

#דומיין #רכישתדומיין #מיילעסקי #דומייןעסקי #דומייןלעסק #מייללעסק

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square